Please update your Flash Player to view content.

Sprawowanie sakramentów

to jedno z podstawowych zadań parafii. To w nich Pan Bóg daje pewną łaskę w widzialny sposób. Tutaj przeczytasz jak i kiedy przyjąć lub przygotować się do przyjęcia skaramentów w naszej parafii.

Małżeństwo jest obrazem zaślubin Chrystusa z Kościołem, gdzie ucztą weselną jest Eucharystia. Bóg stworzył człowieka do miłości. Pismo święte stwierdza, że mężczyzna i kobieta zostali stworzeni wzajemnie dla siebie. Rozumiemy przez to widzialny znak, poprzez który Bóg w szczególny sposób zwraca się do człowieka. Sakrament uświęca nie tylko sam akt zawarcia małżeństwa, ale całą małżeńską wspólnotę życia. Dzięki łasce Bożej małżonkowie otrzymują siłę pozwalającą im żyć duchem Chrystusowym.
Sprawując ten sakrament, małżonkowie chrześcijańscy wyznają Bogu swoją wdzięczność za udzielony im wzniosły dar, którym jest to, że w swym życiu małżeńskim i rodzinnym mogą przeżywać miłość samego Boga do ludzi i miłość Pana Jezusa do Kościoła - Jego oblubienicy.
Małżeństwo stanowi niejako domowy Kościół, Kościół w pomniejszeniu. A przy tym małżeństwo i rodzina nie są tylko jakimś obrazem i wyrazem Kościoła, one same przyczyniają się aktywnie do budowania Kościoła. Mają być żywymi komórkami w Kościele.


Potrzebne dokumenty:

 • aktualna metryka Chrztu Św. (nie starsza niż 6 miesięcy)
 • dowody osobiste
 • ostatnie świadectwo katechizacji
 • zaświadczenie o uczestnictwie w naukach przedmałżeńskich
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny. 

Nauki przedślubne w naszej parafii odbywają się w dwie kolejne niedziele w godzinach od 15.00 do 17.30
 

TERMINY NAUK:

w 2021 r.

07 i 14 marca
30 maja i 06 czerwca
05 i 12 września
14 i 21 listopada

 

   Uwaga: przed przystąpieniem do nauk przedmałżeńskich narzeczeni powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej, gdzie będzie ślub, w celu pobrania specjalnego zaświadczenia, jeśli nie będzie ksiądz takim dysponował, to będzie do pobrania podczas nauk. Duszpasterstwo Rodzin w diecezji opolskiej prosi narzeczonych o wniesienie opłaty na rzecz funkcjonowania Poradni Rodzinnej oraz Domu Matki i Dziecka w Opolu (160zł od pary). Przelewu prosimy dokonać na adres: Kuria Diecezjalna w Opolu- Duszpasterstwo Rodzin, ul. Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole. Nr konta: 63 1240 5178 1111 0010 7036 7600 z dopiskiem: "nauki przedmałżeńskie" oraz imiona i nazwiska narzeczonych.
      Narzeczeni chcący uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich w naszej parafii, powinni zgłosić chęć udziału poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     W zgłoszeniu prosimy podać termin nauk, nazwiska i imiona narzeczonych, adres, tel. kontaktowy oraz datę i miejsce ślubu. Za udział w spotkaniach na utrzymanie i funkcjonowanie sali prosimy złożyć ofiarę 50zł (od pary) na konto naszej parafii:

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej

ul. Jana Pawła II 6

47-400 Racibórz

 

Numer konta bankowego: 27 1050 1328 1000 0022 2844 6304

Z dopiskiem: Darowizna na rzecz kultu religijnego oraz imię i nazwisko narzeczonych

     Nauki przedślubne odbywają się w sali audio-wizualnej w domu katechetycznym (II piętro). W ramach bezpośredniego przygotowania do zawarcia małżeństwa, oprócz nauk ogólnych w dwie niedziele, narzeczonych obowiązują indywidualne spotkania w Poradni Rodzinnej – każda para umawia się indywidualnie. Bliższe informacje dotyczące nauk i spotkań w poradni rodzinnej pod nr tel. 880 925 658. 

 

 

 

Jest to sakrament, w którym ciężko chory otrzymuje przez namaszczenie olejem św. i modlitwę kapłana szczególne łaski, ulgę w cierpieniu, a niekiedy przywrócenie zdrowia. Sakrament ten ma również moc gładzenia grzechów.

W naszej parafii sakrament ten można przyjąć podczas odwiedzin chorych w każdą pierwszą sobotę miesiąca od godziny 8:00.

Odwiedziny chorych zgłasza się przed pierwszą sobotą miesiąca w zakrystii.

Do ciężko chorych można wezwać kapłana o każdej porze!

Do sakramentu pokuty w naszej parafii można przystąpić:

 • od poniedzialku do piątku pół godziny przed Mszą św. rano i wieczorem
 • w soboty od 6:00 do 6:30 oraz od 17:00 do 18:00
 • w pierwsze czwartki miesiąca dla dzieci od godz. 16.00
 • w pierwsze piątki miesiąca od 17:00 do 18:00

Intencje Mszy św. zamawiać można w kancelarii parafialnej

Msze św. w naszej parafii:

 • codziennie: 6:30 i 18:00
 • sobota: 18.00 (Msza św. niedzielna)
 • niedziela: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (dla dzieci), 12:30, 13:30 i o 18:00
 • Msza św. szkolna w czwartki o 16:45
 • Msza młodzieżowa lub nabożeństwo w piątki o 19:30

 

 

W Diecezji Opolskiej Sakrament Bierzmowania udzielany jest młodzieży po trzyletnim okresie przygotowań. Programowe rozpoczęcie przygotowań ma miejsce w klasie VI szkoły podstawowej. Promocje na kolejny rok przygotowań uzyskuje się w czerwcu. Przy braku obecności na spotkaniach formacyjnych, miesięcznych spowiedzi i zaangażowania trzeba powtórzyć dany rok przygotowań. Spotkania w naszej parafii organizowane są w dwóch grupach na każdym etapie przygotowania.  
Odpowiedzialny:

za pierwszy rok przygotowania jest ks. Artur (kl. VI) i ks. Adam (kl. VII)

za drugi rok przygotowania jest ks. Artur (kl. II gimnazjum)

za trzeci rok przygotowania jest ks. proboszcz (kl. III gimnazjum)

Sakramentu chrztu udzielamy w 2 niedzielę miesiąca a w miesiącach kiedy wypadają święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia w 2 dzień tych świąt. Chrzest będzie się odbywał podczas Mszy św. o godzinie 13:30.

Rodzice i chrzestni zobowiązani są do uczestnictwa w naukach przedchrzcielnych w sobotę poprzedzającą chrzest o godz. 19.00 w kościele.

Wcześniej należy zgłosić się do kancelarii parafialnej przedstawiając akt urodzenia dziecka.

Czytaj więcej...