Świecki Zakon Karmelitów Bosych

OCDS (Ordo Carmelitarum Saecularis Discalceatorum) – to wspólnota osób świeckich – mężczyzn i kobiet, stanowiąca cząstkę Zakonu Karmelitów Bosych.
Świeccy karmelici żyją według rad ewangelicznych (czystości, posłuszeństwa i ubóstwa) zachowując wyraźnie tożsamość świecką. Ich zadaniem jest przemienianie świata na drodze miłości i życie duchem Ewangelii w środowiskach, do których ich Bóg kieruje: w miejscu zamieszkania i pracy, wśród znajomych… Pomagają drugiemu człowiekowi, a duchowość wzbogacają modlitwą kontemplacyjną. Oddają się pod szczególną opiekę Matki Bożej, czego znakiem jest noszenie szkaplerza.
Obecność świeckich karmelitów w Raciborzu sięga 1932 roku, kiedy przy kościele Matki Bożej został założony przez ówczesnego proboszcza ks. Alojzego Spyrkę /karmelitę/ – Świecki Karmel Terezjański.
Obecna Wspólnota została erygowana 20 września 1995 roku w parafii Matki Bożej Raciborskiej i przyjęła nazwę Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych pod wezwaniem Matki Bożej Raciborskiej. Od roku 1996 Wspólnota działała przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 2023 roku Wspólnota powróciła do parafii Matki Bożej. Obecnie wspólnota liczy 25 członków z Raciborza, okolic i z Kędzierzyna-Koźla. Asystentem z ramienia Krakowskiej Prowincji Karmelitów jest ojciec Bogdan Smoliński z Wadowic, a opiekunem z ramienia parafii jest ks. Daniel Litwin.
Spotkania odbywają się każdego miesiąca w jedną ze sobót.
/tel. kontaktowy – 734 430 892/